Sıkça sorulan Sorular

Sormak istediklerinize bir nebzede olsa yanıt bulun!

Genel

Tüm işyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda mı?

Evet, 6331 sayılı yasa gereği tüm işyerleri sınıflarına uygun olarak İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti almak zorunda olup kapsam tehlike sınıfına göre değişmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Alınmaz ise Hangi Yaptırımlar ile Karşılaşılır?

Her sene ücretleri değişmekle beraber İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırılmaması tespit edilmesi durumunda her biri için aylık olarak 14,361 TL ceza kesilmektedir. Belirtilen ücret 10 kişiden az olan çok tehlikeli sınıf için belirlenmiş olup diğer sınıflar ve ceza maddeleri isg idari para cezaları listesinden bulunabilir.


Yapılmış Olan Sözleşme Ne Zaman Bitirilebilir?

İşletmenin istediği tarihte sözleşme bitirilebilir fakat 1 ay önceden haber verilmesi her iki taraf için daha yararlı olacaktır.


Tüm Çalışanlar İş Güvenliği Eğitimi Almak Zorunda mı?

İstisnasız olarak tüm çalışanlar iş güvenliği almak zorunda olup eğitim tekrarları ve eğitim süreleri tehlike sınıflarına göre değişmektedir.


Tüm İşyerleri Risk Analizi Yapmak Zorunda mı?

6331 sayılı yasa gereği tüm işyerleri Risk Analizi yapmak veya yaptırmak zorundadır. Yapılmaması durumunda Çok tehlikeli sınıfta 10 kişiden az çalışma ekipleri için 12,922 TL idari para cezası uygulanacak olup işyeri faaliyeti durdurulmaktadır.


Yasa gereği yapılması gerekenlerin yapılmaması durumu idari yetkililerce tespit edilebilir mi?

Evet tespit edilebilir, yapılan çalışmalar ve atamalar isg-katip sistemine girilmekte olup aynı sistemi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı takip edebilmektedir. Sistem kontrolü yanı sıra rutin kontrollerde, şikayetlerde ve iş kazalarında benzer denetimler yapılmakta olup gerekli kayıtlar geçmişe dönük olarak istenmektedir.


İş Kazası Bildirimi Yapılmalı mıdır?

İş Kazası bildirimi 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna e ortamda giriş yapılarak bildirilmelidir. 3 iş günü sonra sağlık kuruluşlarından giden iş kazası bilgisi işveren üzerinden gitmediği için bilgi gizlendiği düşünülmekte olup Çok Tehlikeli sınıflarda 10 kişiden az çalışanı bulunan firmalar için 5,737 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Ceza tutarları tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre değişmektedir.


İş Güvenliği Çalışmaları İş Kazası Riskini Azaltmakta mıdır?

İşveren, Çalışan ile İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları tam anlamıyla yapılırsa iş kazaları ve meslek hastalıkları sayısı ciddi anlamda düşecektir. Bunun yanında iş gücü kaybı, ekonomik kaygılar, zaman vb. düşüncelerinden dolayı gerekli önem verilmezse verim alınamamaktadır.